Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
0 ks
za 0,00 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Ako môžeme znížiť množstvo komunálneho odpadu
07.05.2019

Ako môžeme znížiť množstvo komunálneho odpadu

Pojem recyklácia naberá v posledných rokoch veľký význam. Na Slovensku sa od roku 2001 do roku 2010 množstvo komunálneho odpadu zvýšilo až o 39%. Viaceré krajiny už závažnosť takýchto čísel pochopili a množstvo komunálneho odpadu znižujú. Na Slovensku sa už viaceré mestá či dediny zapojili v posledných rokoch do separovaného zberu. Existujú recyklačné nádoby či farebné vrecia do ktorých je možný takýto odpad triediť. Okrem žltej/plast/, modrej /papier/ a zelenej /sklo/ sa používa oranžová /kartón/, hnedá /bioodpad/ či sivá /hliník, kovové obaly/.

Čo môžem urobiť ako jednotlivec?

Viacerí z nás si možno povedia: “Ja sa s tým budem trápiť, ja budem triediť sám a ostatní budú len tvoriť smeti. Nezmením nič.” Odkiaľ viete, že viacerí takto nezmýšľajú? Vždy je niekto, kto musí začať a povzbudiť ostatných.. Stále viac a viac spoločností si začína uvedomovať potrebu separácie odpadu. Vyrábajú tovar z recyklovaného materiálu, poprípade tovar, ktorý sa dá zrecyklovať…

Čo také vieme v bežnej domácnosti, pri bežnej spotrebe nahradiť ? Je toho už celkom dosť, skúsme sa na to pozrieť bližšie..

Fľaša/pohár : Podľa svetového fondu na ochranu prírody odhodia ľudia vo Veľkej Británii viac ako 7 miliónov kávových pohárov denne. Na Slovensku je to podstatne nižšie číslo, ale aj my môžeme investovať do opakovane využiteľného pohára a fľaše a zbaviť sa tých jednorázových. Niektoré kaviarenské zariadenia ponúkajú napríklad zľavu, ak si prinesiete vlastný pohár. Navyše na naplnenie fľaše vodou sa vždy nájde čas.

Jednorázový príbor, taniere či slamky: Plastové príbory používame zvyčajne len zopár minút a potom ich zahodíme, takže by sme mali zminimalizovať svoju plastovú stopu na planéte odmietnutím jednorázových nožov, vidličiek či slamiek. Môžeme zobrať so sebou aj normálny príbor a keď naozaj nechceme so sebou nosiť príbor či taniere z domu, je možné kúpiť jednorázové bio taniere z pšeničných otrúb či jednorázové vidličky a nože z bioplastov a pšeničných otrúb. Slamky môžeme nahradiť bambusovými, papierovými alebo ak ich chceme využívať pravidelne aj kovovými.

Nákupy: Pomaly sa z obchodov vytrácajú igelitové tašky, nahrádzajú sa recyklovanými, ale prečo nevyužiť priestor v kabelke či aute a nenosiť so sebou vlastnú tašku, kde si vieme rovno nákup uložiť? Niektoré “zero - waste” alebo tzv. bezobalové obchody tiež umožňujú nakúpiť do vlastných obalov či už múky, vločky, orechy, čaje, korenie či dokonca čipsy. Aj čistiace prostriedky už nájdeme v bezobalovej verzii. Prinesieme vlastnú fľašu na prací gél, gél na umývanie riadu či nádobu na prací prášok. Aj keď v našom okolí ešte žiaden podobný obchod nie je, vieme zminimalizovať svoj odpad nákupom výrobkov bez zbytočného balenia, napríklad zubnú pastu či zubnú kefku bez papierového obalu. Namiesto plastových výrobkov sa tak môžeme rozhodnúť pre kovové, sklenené alebo kartónové balenie.

Šampóny, sprchové gély: bežné šampóny či sprchové gély obsahujú množstvo prísad, ktoré viacerým spôsobujú alergické reakcie, vysušenie či svrbenie pokožky. Na Slovensku máme niekoľko spoločností, ktoré vyrábajú organické mydlá či tuhé šampóny bez zbytočných dráždivých prísad. Svoje výrobky balia do papiera či kartónu. Nahraďte tekuté prostriedky, ktoré sa predávajú a skladujú v plastových nádobách tuhými, balenými v papiere či kartóne. Ak už musíte kupovať tekuté prostriedky, pohľadajte ich koncentrované verzie a doma si ich rozrieďte.

Jednorázové plienky/vložky: Viackrát využiteľné plienky sú dnes veľmi odlišné od tých, ktoré sa používali v minulosti. Dnes už majú patenty na zapínanie či suchý zips, a tak sa nemusia okolo dieťatka zložito skladať – používajú sa presne rovnako ako tie jednorázové. Skladajú sa z troch častí: vodoodolné balenie na vonkajšej strane, absorpčná plienka  v strede a biorozložiteľná alebo umývateľná podšívka pri pokožke. Predperte ich v studenej vode a potom v dlhom teplom cykle v práčke. Nielenže tak neskončia na skládke, ale vás to aj vyjde lacnejšie – dokonca aj so všetkým tým praním. Pri vložkách už tiež môžete siahnuť po prateľných látkových viackrát použiteľných, či vyskúšať menštruačný kalíšok.

Menštruačný kalíšok je: Ekonomický - odpadá potreba opakovaných nákupov. Ekologický - nevytvára sa zbytočný odpad hygienických pomôcok na jedno použitie. Priaznivý pre zdravie - nevznikajú alergie, nie sú známe prípady vzniku syndrómu toxického šoku, nespôsobuje zápaly, nevysušuje sliznice, neovplyvňuje vaginálne prostredie.

Keď už nie ste za skúšanie kalíška, skúste aspoň nahradiť bežne chlórom bielené vložky za aniónové, ktoré neutralizujú škodlivé kladné ióny, pomáhajú predchádzať zvýšenému množeniu baktérií, pomáhajú odstraňovať nepríjemný zápach a pôsobia priaznivo proti plesniam a mykózam.

Skúste sa inšpirovať napríklad tu: https://www.medifood.sk/Domacnost-byvanie-c11_0_1.htm

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi